niedziela, 5 stycznia 2014

Przewodnik po strojach - VI Bal Szkocki

Dziś zaprezentujemy Wam inspiracje historyczno-modowe, które mogą być przydatne w przygotowywaniu strojów na Bal Szkocki w Krakowie.


1770-1780

Epoka: Rokoko/oświecenie

Charakterystyczne: płaski tors z wypchniętym biustem, duży dekolt, wydłużona talia, rękawy do łokcia bądź dłuższe, podkreślone biodra.
1780-1795

Epoka: Późne oświecenie/rewolucja francuska

Charakterystyczne: ogromne, suto zdobione kapelusze, suknie dworskie przypominające bezę (:D), w ubiorze codziennym mniej dekoracji, prostsza kolorystyka i ornamenty, na głowie burza pudrowanych (lub nie) loków. Tors również spłaszczony z wypchniętym biustem!
1795-1800

Epoka: wczesna regencja/początek epoki napoleońskiej

Charakterystyczne: ekstremalnie wysoka talia, suknie inspirowane antykiem, turbany z piórami i treny. Ważne! Biust jest BARDZO wysoko i jest wyeksponowany!
1800-1820

Epoka: regencja pełną parą! :)

Charakterystyczne: wciąż wysoko talia, węższe spódnice, zanika tren, powraca naturalny kolor włosów, a fryzury zbliżają się do głowy.

1820-1837

Epoka: późna regencja

Charakterystyczne: więcej dekoracji, stopniowo coraz niżej talia, coraz szersze, krótsze spódnice i coraz większe rękawy (maksimum osiągają około 1835 roku, potem bufki zaczynają "zjeżdżać" w dół), fryzura: Łuk Apollina, loczki a la spaniel tuż przy twarzy.


1840-1850

Epoka: wczesna epoka wiktoriańska

Charakterystyczne: lata 40. - talia stopniowo wraca na naturalne miejsce, obcisły stanik w szpic, spódnica w kształcie kopuły (ale jeszcze nie krynolina), wąskie rękawy. Lata 50.: talia na granicy bioder, nieco poszerzane ramiona, szerokie rękawy, symetryczne podłużne ozdoby stanika, rzędy falban na spódnicy, do użytku wchodzi krynolina

Lata 40.:


Lata 50.:

1860-1869

Epoka: epoka wiktoriańska pełną parą! A w U.S.A. - Wojna Secesyjna i bale dobroczynne.

Charakterystyczne: talia wędruje nieco wyżej, krynoliny wraz z upływem lat przesuwają się do tyłu, by w końcu przemienić się w tiurniurę. Staniki sukien balowych odsłaniają ramiona, wszystkie mają krótkie rękawy.


Późne lata 60.: 
1870-1890

Epoka: późna epoka wiktoriańska (epoka tiurniury)

Charakterystyczne: nacisk na tył sukni, lata 70.: nieco podwyższona talia, szersza, bardziej trapezoidalna suknia, wygląd chodzącego tortu z bitą śmietaną; lata 80.: stanik zachodzący na biodra, bardziej opływowe kształty, wąska suknia. Treny! (warto zaopatrzyć się w pazia do przytrzymania materiału w tańcu). Nie noszono sukien bez ramiączek!

Lata 70.:

Lata 80.:
1890-1914

Epoka: belle epoque/edwardiańska

Charakterystyczne: pełna klatka piersiowa i biodra, rozkloszowana spódnica, fantazyjne wzory, lata 90.: bufiaste rękawy. Po 1907 roku klatka piersiowa się spłaszcza, sylwetka łagodnieje, spódnica zwęża się i skraca. Charakterystyczna przegięta sylwetka "S"

Ufff, to chyba koniec! Mamy nadzieję, że te piękne suknie natchnęły Was do działania. Nie zapominajcie, że ogromną rolę odgrywają też akcesoria. Jeśli macie przeczucie, że uszyta przez Was lub wypożyczona suknia nie jest zbyt spektakularna, przeszukajcie internet w poszukiwaniu biżuterii, kapeluszy, turbanów, wachlarzy i rękawiczek z epoki. 

Pamiętajcie! Nie noszono sukien krótszych niż do kostek!

A już w przyszłym tygodniu możecie spodziewać się krótkiego tutorialu, z którym uszyjecie własną, prościutką suknię :)


Do zobaczenia na balu! :)

Eleonora Amalia i Fobmroweczka

5 komentarzy:

 1. Nie mogę się doczekać tutorialu :)
  Od lat planuję uszyć jakiś strój z epoki, ale do tej pory nie zebrałam wystarczająco dużo odwagi...
  Może tym razem?

  Pozdrawiam. ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. a co z Panami? niższa półka?

  OdpowiedzUsuń
 3. Na przegląd mody męskiej wystarczyłoby prawdopodobnie po jednej ilustracji na epokę, dlatego ufamy, że zainteresowani dadzą sobie radę sami. Tym bardziej, że spora część uczestników planuje pojawić się w strojach szkockich czy mundurach :) Krótki poradnik dotyczący męskiego ubioru można znaleźć na stronie wydarzenia na fb.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jej! Powiem szczerze - twórcy ówczesnej mody zachwycają ! Tak spektakularne przemiany !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak powtarza moja mam - wszystko już było, nic nowego nie wymyślimy, a kopiując, wypadałoby kopiować i dawną jakość ;)

   Usuń