O spisie


Ten spis jest odpowiedzią na potrzebę zebrania w jednym miejscu blogów o nietypowej tematyce: kostiumach, strojach historycznych, tematyce retro i ogólnie pojętej historii kobiecej.
Wiemy, jak ciężko jest znaleźć innych, którzy podzielają naszą pasję do strojów i obyczajów z dawnych lat. Dlatego postanowiłyśmy stworzyć własny spis blogów, który pozwoli się nam trzymać razem.
Jest nas więcej niż się wydaje!

Spis tworzą: Asia i Eleonora Amalia

12 komentarzy:

 1. Witam !


  Potrzebuje pomocy, a mianowicie chodzi o to, że zakupiłam sukienkę, nie jest to sukienka która jest na nasze czasy, a jednocześnie sama nie umiem określić, z jakiego czasu może pochodzić. Nie jest to czas specjalnie odległy, bo sukienkę kupiłam za gorsze, a pomimo kroju wzór jest nieco nowoczesny, ale czy znalazłabym kogoś, kto po zdjęciu oceniłby, z jakiego okresu może pochodzić taki styl sukienki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! A to ciekawe ;) Najlepiej byłoby, gdybyś zamieściła gdzieś zdjęcie sukienki i podała linka, wtedy wspólnie moglibyśmy zastanowić sie nad twoją sukienkową zagadką ;) Możesz też napisać na naszego maila, postaramy się pomóc!

   Usuń
  2. Dokładnie, musimy zobaczyć sukienkę, aby ją odatować ;)

   Usuń
 2. Świetnie, niech tylko przyjdzie kuzynka z aparatem (bo kamerką robić nie będę, a mój aparat stary i ledwo zipie) i zrobie jej zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. https://plus.google.com/u/0/photos/110060633084426929278/albums/5875609495179758881?tab=wX oto zdjęcia, może nie są najlepsze, ale mam nadzieje, że uda się coś wykombinować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może wypiszę ci tu nasze wspólne przypuszczenia zebrane w jedno: sukienka prawdopodobnie wyprodukowana w latach 70-tych, nawiązująca do folku (obstawiamy Bawarię :D). Z wyglądu przypomina:

   1. Suknię z 1770-80 lat, oczywiście trzeba by ją znacznie przerobić, no i wzór jest niezbyt z tamtych czasów ;)
   2. Sukienkę z lat 30-tych XX wieku, choć tu znów niezbyt pasują rękawy :)
   3. Pokojówka z lat 1905-10 :D Z kolei pokojówka raczej nie miałaby wzorzystej sukienki.

   Jak widzisz z wieloma rzeczami się twój ciuch kojarzy ;) Można wprowadzić parę zmian, przerobić i kostium jak znalazł, do czego zachęcamy :)

   Usuń
  2. Plus moja pierwsza myśl, gdy patrzyłam na zdjęcia: lata 70, wczesny polsko rozumiany styl hippie w postaci sukienek inspirowanych motywami ludowymi ...
   Tak naprawde, twoja sukienka nie ma wieku - jest mieszanką, która po lekkiej przeróbce może być właściwie czym tylko sobie wymarzysz ;)

   Usuń
  3. Rozumiem, dziękuje za pomoc, ale...czy mogłybyście mi pokazać zdjęcia? Sama nie wiem jeszcze, co chce z nią zrobić, zdjęcia mogłyby mnie zainspirować :)

   Usuń
  4. Po kolei: lata 70-te

   1770-80

   Lata 30. (nie znalazłam żadnego lepszego przykładu ;p)

   Pokojówka ;)

   A polskiej PRL-owskiej wersji stylu hippie raczej w googlach nie uraczysz :D

   Usuń
  5. Witam,
   Wiem że odpowiedź nieco spóźniona, ale jak dla mnie wygląda to na wariację na temat południowoniemieckiego dirndl'a - bufiaste rękawy, długa, rozłożysta spódnica, tasiemkowe "szeleczki" - jestem niemal pewna. Tego typu stroje wywodzą się z XIX wieku, lecz właściwie po typowych dla kolejnych epok modyfikacjach używane są do dziś. Szalenie modne były w latach 30 XX wieku, kiedy to niemieckie modnisie zaczerpnęły przywodzące na myśl sielskie, tyrolskie klimaty sukieneczki od wiejskich dziewcząt. Jedną z wielkich amatorek tego stylu była nawet Ewa Braun.

   Usuń
 4. blog Duke in lace jest usiniety, czy to moze jakas literowka w linku?

  OdpowiedzUsuń