sobota, 7 grudnia 2013

Lettre avec l'âme - porady i uwagi dotyczące pisania

Zgłoszenia wciąż przybywają do nas licznie i zapowiada się wspaniała zabawa. Dzisiaj zachęcamy was do przeczytania porad przydatnych w naszej listowej zabawie. Na sam początek prezentujemy przykładowy list, żebyście miały pojęcie o preferowanym języku. Zależy nam na tym, żeby poziom "historyzacji" języka był w miarę podobny u obu korespondujących ze sobą osób.

(powiększcie grafikę klikając na nią najpierw lewym klawiszem, potem - gdy będzie na ciemnym tle - prawym, potem "Kopiuj adres URL grafiki" i wklejcie do nowego okna ;))
A teraz garść informacji, zebranych przez Theodorę Bear. Miłej lektury!Zacznijmy może od papieru. :) Ponieważ będziemy pisać atramentem lub tuszem kreślarskim musimy użyć papieru, który słabo chłonie wodę i nie będzie powodował rozlewania się atramentu. Żeby było wam łatwiej zrozumieć o co mi chodzi, zerknijcie na zdjęcie poniżej. Kółkiem zaznaczyłam taki właśnie „rozlany” kontur liter. Kto już wcześniej używał pióra, doskonale wie w czym rzecz. Na potrzeby tego posta przetestowałam kilka rodzajów papieru i stwierdzam, że... Papier do drukarek atramentowych zdecydowanie daje radę. :) Zalecałabym jednak wybrać taki lepszej jakości (ciut grubszy), tak żeby atrament nie przebijał, tzn. żeby z drugiej strony nie było widać liter. Jeśli używamy pióra starszego typu, tzw. „maczanego”, lepiej zaopatrzyć się w tusz kreślarski, atrament jest zbyt rzadki i może spływać ze stalówki.


Składanie listu. To nic trudnego. Żeby było nam łatwiej, z pomocą linijki możemy zaznaczyć środek kartki i potem złożyć do niego rogi kartki, tak jak na zdjęciu poniżej. Składamy boki, do środka, potem na dole przy kartce A4, mniej - więcej 8 cm od dolnej krawędzi, składamy papier do góry, tak jak na zdjęciu. Potem jeszcze raz. A potem składamy pozostały u góry fragment, na dół. I to tyle. Najlepiej wybrać kartkę rozmiaru A4, po złożeniu powstaje zgrabny pakuneczek, który pasuje do naszych, współczesnych kopert.

Teraz przydałaby się pieczęć. Odradzam wosk. Niestety zostawia tłuste plamy. Być może używany dawniej pszczeli wosk, nie miał takich właściwości. Niestety nie miałam pod ręką takowej świecy, żeby to przetestować. Jeśli ktoś ma lak, to może go użyć, byle tylko pieczęć nie była zbyt duża. Pamiętajcie że list ma trafić do koperty. Ja sama zrobiłam mały eksperyment i zmontowałam „pieczęć”, z kawałeczka papieru, naklejonego na złożony list (zdjęcie poniżej). Nie wygląda najgorzej. Ale ostatecznie jeśli wyślecie nieopieczętowany list, to nic się nie dzieje.Z drugiej strony złożonego listu możemy napisać adres.
Papier można poliniować. Pamiętam, że w „Mansfield Park” jest opis przygotowania listu i uczynny Edmund pomaga Fanny, liniując starannie kartkę papieru. A skoro już będziemy pisać na papierze przystosowanym do naszych drukarek, to możemy pokusić się o sporządzenie w komputerze swojego monogramu i nadrukowanie go na naszej „papeterii”. Z tego co czytałam na początku lat 1800 monogramy były modne. ;)

To chyba tyle techniki. Teraz zasady.

Datę i miejsce piszemy w prawym górnym rogu. Poniżej, nieco w lewą stronę piszemy nagłówek, w którym zaznaczamy do kogo zwracamy się w liście. Chyba w listach Jane Austen widziałam datę i miejsce pisania listu, na samym dole pod treścią listu. Myślę, że obie formy będą poprawne. Starajmy się zachować marginesy po obu stronach. Nie musicie sztywno trzymać się reguł, chodzi głównie o zabawę.

Garść porad znalezionych na: http://www.logicmgmt.com/1876/etiquette/stylesofletters.htm
1.Nigdy nie pisz anonimowo. To znak że jesteś tchórzem. Ktokolwiek otrzyma taki list, powinien nie powinien poświęcać uwagi jego treści.
2.Nigdy nie pisz treści osobistych rozmów na kartce pocztowej.
3.Formalne listy nigdy nie powinny być pisane na poliniowanym papierze.
4.Zawsze pisz na całej kartce papieru. Nigdy nie odcinaj pozostałej połówki kartki, pomimo że jest to bardziej ekonomiczne.
5.Nigdy nie używaj podkreśleń by mocniej akcentować swoje zdanie.
6.Nie skracaj słów, skróty są znakiem pospiesznego, niedbałego pisania.
7.Nie wymazuj, lub nie skreślaj błędów ortograficznych w liście. Jeśli zrobisz błąd, list musi być przepisany.
8.Na pisanie więcej w postscriptum możemy sobie pozwolić w przyjacielskich listach.
9.Nie pisz zapomnianych myśli na marginesie listu. Umieść je na osobnej stronie.
10.Niech każdy temat ma oddzielny akapit.
11.List zawsze powinien być pisany ręcznie.
12.Zawsze dostosuj styl pisania do typu listu. Np. Listy biznesowe powinny być pisane w miłym, lecz oficjalnym tonie.
13.Składaj swój list dobrze za pierwszym razem, nie staraj się składać listu ponownie, poprawiając.
14.Uważnie przeczytaj list przed wysłaniem go.

Trzeba przyznać, że te porady skłaniają do dużej staranności. :) Ale pamiętajcie że przede wszystkim jest to zabawa i jeśli, ktoś dopuści się do złamania tych zasad, to nic się nie dzieje.

Styl pisania listów. Przetłumaczyłam tylko informacje o tych typach listów, które prawdopodobnie będą w użyciu, w trakcie naszej zabawy.

List mający zapoznać 2 osoby.
W tego rodzaju listach należy ostrożnie dobierać słowa. Powinny one zawierać pełne imię i nazwisko osoby która będzie przedstawiona, oraz jej pochodzenie. Słowa powinny wyrażać nadzieję na obopólną korzyść, którą może przynieść ta znajomość. Osoba pisząca ten typ listu, powinna znać dobrze obie strony. Jeśli osoba otrzymująca tego rodzaju list, jest dobrze wychowana, powinna się skontaktować z przedstawianą osobą w ciągu 24 godzin.

Noty gratulacyjne albo kondolencyjne.
Tego rodzaju liściki powinny być krótkie i przesyłane wyłącznie pomiędzy bliskimi przyjaciółmi. Nie powinno się w nich pisać na żaden inny temat. Powinny wyrażać prawdziwe uczucia, ich charakter powinien być nieformalny.

Listy pomiędzy przyjaciółmi.
Ten typ listów jest więcej dostojny w tonie i powinien zawierać sprawy interesujące w części piszącego i odbiorcę. Odpowiadać należy jak najprędzej, by częsta korespondencja podtrzymywała przyjaźń. 

Listy miłosne. Wrzucam jako ciekawostkę, bo nie jestem pewna czy panowie też zgłoszą chęć udziału w zabawie. ;)
Ten typ listów powinien być pełen serdecznej estymy i uczuć, pisany w eleganckim dystyngowanym stylu, tak by odbiorca nie czuł się zażenowany, gdyby ktoś inny przeczytał ten list. :)

Tytułowanie poszczególnych osób:
Osoba – adresowanie – zwrot grzecznościowy na początku listu:
Królowa/ król – Jego Wysokość Król/ Królowa (imię) – Wasza Wysokość, Panie, lub Pani,
Książę (może się trafi jakowyś, na białym koniu ;)) - Jego/ Jej Książęca Mość, Książę (kraju) – Wasza Książęca Mość,
Markiz – Szanowny Markiz – Drogi Lordzie, Droga Lady
Tak samo jak wyżej będziemy tytułować: Earla, jego żonę – Countess, Viscount i Viscountess (żona) i Baronetów. Oprócz tytułów musimy w adresie dodać nazwę majątku, którym dany wielmoża zarządza. ;) 
Zwykłych rycerzy, tytułujemy: Sir – a zwrot grzecznościowy to: Drogi Sir (nazwisko), Najdroższy Sir (Panie) i takie tam. ;) Jego żona to Lady – w adresowaniu będzie to: Droga Lady, w tytułowaniu Lady (nazwisko).
Stojący najniżej zwykli zjadacze chleba to po prostu: Drogi Mr i Droga Miss (adresowanie), zwrot – Mr i Miss.

Gdyby było wam mało to pod tymi adresami poniżej, na polonie, możecie znaleźć stosowne, stare podręczniki do nauki pisania listów.
http://www.polona.pl/item/815213/2/
http://www.polona.pl/item/781282/3/
http://www.polona.pl/item/811011/2/
http://www.polona.pl/item/802253/2/

A tutaj znajdziecie przykłady autentycznych listów, z dawnych czasów:
http://www.earsathome.com/letters/Previctorian/lettersov.html
http://janeaustensworld.wordpress.com/2007/06/09/letter-writing-in-jane-austens-time/
http://www.polona.pl/item/8814918/0/
W tym przypadku widać, że nie przejmowano się zbytnio zasadami: http://www.wurlitzerbruck.com/images/ALS/MercadanteALS-187.jpg

Ze swojej strony mogę jeszcze polecić powieść Jane Austen pt. „Lady Susan” - jest ona pisana w formie listów, podobnie jak „Niebezpieczne związki”.


P.S. Nie będziemy karać i wykluczać z zabawy za niestosowanie się reguł, to tylko wskazówki dla was, trzymajcie się ich w wygodnym dla was stopniu ;) 

Eleonora Amalia i Fobmroweczka

12 komentarzy:

 1. Ja chciałam się wpisać ale ponieważ nie umiem ładnie pisać i pod tym względem jestem "noga" odpuściłam sobie.
  Zastanawia mnie tylko jedna rzecz to mają być listy ze "świata anglosaskiego"? czy też polskiego, chodzi mi o to czy język staropolski też wchodziłby by do gry, czyli zamiast Miss, Mr, Mrs, Waćpanna ...itp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, ponieważ akcja zabawy i późniejszego zlotu toczy się w Wielkiej Brytanii (aby uniknąć koniecznego polskiego kontekstu politycznego), preferujemy język mniej więcej wyśrodkowany - czyli coś w stylu polskich tłumaczeń XIX-wiecznych powieści zagranicznych :)

   Usuń
  2. A, no właśnie mnie też to zastanawiało "gdzie jesteśmy" :D Ale jeśli w Anglii, to dobrze, bo anglofilka ze mnie :P

   W ogóle: post świetny, nie mogę się już doczekać, aż zacznie się pisanie i wysyłanie!

   Usuń
 2. hm, żeby nie to, że listy są "normalne" a nie mailowe, to bym się zapisał (np. jako ten pożądany "książę na białym koniu") :(
  Ludwik August

  OdpowiedzUsuń
 3. przydatne informacje, zaczynam się szkolić;) tylko jednego nie wzięłam pod uwagę - pisma! mam fatalne;) ale trudno, może jakoś dam radę:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powoli, czytelnie, i piórem (pióro naprawdę dużo daje!) wystarczy ;D

   Usuń
 4. Stalówkami kreślarskimi (maczanymi ;-) ) można pisać nawet atramentem. Ostatnio pisałam listy za Mikołaja ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. W ,,Malwinie" Marii Wirtemberskiej można znaleźć piękne listy, jak na przykład ten, w rozdziale pt.,,Warszawa":
  http://www.polona.pl/item/278458/54/

  OdpowiedzUsuń
 6. o rany, ja chcę pisać listy!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy takie akcje będą organizowane częściej? Bardzo chętnie bym dołączyła.

  OdpowiedzUsuń